Rejestracja:
+48 13 43 668 06
+48 13 43 238 29
ul. Grodzka 53, Parter
38-400 Krosno
Jak dojechać?

Rodzaje badań

elastografia w GALEN

Mam przyjemność przekazać Państwu informację, że w prowadzonej przeze mnie Pracowni USG-GALEN przy ulicy Grodzkiej 53 zainstalowaliśmy jeden z najnowocześniejszych aparatów USG firmy Philips z zastosowaniem elastografii.

To pierwszy taki aparat USG w naszym mieście.

 

Co to takiego jest elestografia? Jest to metoda diagnostyczna dzięki, której możemy oceniać zmiany występujące, m.in. w piersiach, tarczycy, wątrobie, węzłach chłonnych i innych narządach miąższowych. Polega ona na ocenie sprężystości badanej zmiany patologicznej i zakwalifikowanie jej do grupy zmian łagodnych lub zmian podejrzanych bez konieczności wykonywania biopsji na wstępnym etapie diagnostyki. 

I tak np. wykonując USG piersi napotykamy na Jzmianę w piersi. Następnie oceniamy jej morfologię (wygląd) w USG i przechodzimy do jej oceny przy pomocy elastografii. Przy zastosowaniu tej techniki możemy stwierdzić, czy badana zmiana jest miękka czy twarda. Jeżeli jest miękka oznacza to, że jest to zmiana łagodna. Jeżeli w badaniu elastografii otrzymujemy, informację, że dana zmiana jest twarda, czyli podejrzana, wtedy wykonujemy biopsję takiej zmiany w celu postawienia rozpoznania cytologicznego w przypadku biopsji cienkoigłowej lub histopatologicznego w przypadku biopsji gruboigłowej. Dzięki tej metodzie możemy ograniczyć liczbę , tzw. "niepotrzebnych" biopsji. Już w badaniu USG i jednoczesnym zastosowaniu elastografii jesteśmy w stanie rozstrzygać jaki rodzaj zmiany widzimy podczas badania. A co za tym idzie- możemy precyzyjnie informować naszych Pacjentów, co do rodzaju znalezionej zmiany w danym narządzie zaraz po zakończeniu badania USG.

Elastografia to metoda nieinwazyjna. Dzięki specjalnym przetwornikom wbudowanym w głowicy USG możemy interpretować sprężystość i rodzaj danej zmiany przy użyciu mapowania kolorem.

Dzięki elastografii w znaczący sposób będziemy mogli niejednokrotnie uspokajać naszych Pacjentów, co do rodzaju zmiany znajdującej się w danym narządzie.

Współczynnik odkształceń względnych SR- to współczynnik, którego wartość decyduje o dalszym postępowaniu ze znalezioną zmianą w USG i jego średnia wartość wynosi 2,5. Czyli wszystkie zmiany o wartości średniego współczynnika SR powyżej 2,5 są weryfikowane w biopsji.

 
Aktualności
19.09.2016
AVON kontra Rak Piersi
GALEN KROSNO zaprasza na profilaktyczne badania USG piersi w ramach kampanii AVON kontra Rak Piersi
czytaj dalej
05.10.2013
Dr Paweł Guzik gościnnie w TVP Info
Dziś w TVP Info, gościnnie wystąpił dr Paweł Guzik, który przypominał jak ważne w walce z rakiem piersi są...
czytaj dalej
Opinie
Pacjentów
Zobacz wszystkie
Dodaj własną